Kategorie
Informacje podstawowe

Urlop w czasie epidemii – zasady bezpieczeństwa

Wakacje to czas beztroski i odpoczynku, jednak te wakacje z uwagi na epidemię koronawirusa będą inne niż zwykle. Pamiętaj, że w okresie epidemii należy zachować szczególną ostrożność również na wakacjach.

Jeżeli planujesz pobyt w Polsce, rezerwując pokój, warto zapytać, czy obiekt posiada certyfikat bezpieczeństwa higienicznego Polskiej Organizacji Turystycznej.

Taki certyfikat mogą otrzymać tylko hotele i pensjonaty przestrzegające zaleceń Głównego Inspektoratu Sanitarnego w zakresie m.in. ochrony przed zakażeniem koronawirusem.

Jeżeli natomiast planujesz pobyt za granicą należy na bieżąco śledzić stronę Ministerstwa Spraw Zagranicznych, ponieważ tam są wszelkie niezbędne informacje dla podróżujących, np. te związane z ryzykiem podróży do interesującego nas kraju (www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych). W niektórych państwach mogą obowiązywać określone rygory sanitarne, dlatego warto je sprawdzić przed wyjazdem. Podejmując decyzję o wyjeździe należy liczyć się z możliwymi trudnościami w powrocie do kraju, ograniczeniami w ruchu lotniczym, obowiązkiem poddania się kwarantannie lub samoizolacji, a także przeprowadzenia dodatkowych badań lekarskich na zlecenie władz miejscowych. Warto także rozważyć zakup dodatkowego ubezpieczenia dla podróżnych.

Odradzamy podróż do krajów, w których sytuacja epidemiczna jest nadal poważna: kraje Ameryki Południowej; USA; Chiny; Japonia; Indie; Holandia; Iran; Francja; Niemcy; Wielka Brytania; Rosja; Czechy; Rumunia; kraje Afryki Południowej; Turcja; Nigeria; Pakistan; Kanada; Hiszpania; Portugalia.

Gdzie się leczyć w czasie epidemii?
Jeżeli w czasie pobytu poza miejscem zamieszkania w Polsce nagle zachorujesz lub stan Twojego zdrowia się pogorszy pamiętaj:
– w dowolnej przychodni, która ma podpisaną umową z NFZ możesz skorzystać z bezpłatnego leczenia w ramach podstawowej opieki zdrowotnej;
– po godzinach pracy przychodni oraz przez całą dobę w soboty, niedziele, dni świąteczne i inne dni ustawowo wolne od pracy, możesz skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.

W sytuacjach nagłych, wymagających natychmiastowej interwencji medycznej np. złamanie, zwichniecie, zranienie lub oparzenie, a także, gdy pojawiają się objawy pogorszenia stanu zdrowia, których bezpośrednim następstwem może być poważne uszkodzenie funkcji organizmu lub utrata życia – zgłoś się do najbliższego szpitalnego oddziału ratunkowego (SOR) lub szpitalnej izby przyjęć. Pomoc medyczna jest tam udzielana przez całą dobę, bez konieczności posiadania skierowania.

EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego jest dokumentem wydawany przez NFZ w postaci plastikowej karty, uprawniającej do korzystania ze świadczeń zdrowotnych podczas pobytu na terytorium Unii Europejskiej. Na podstawie EKUZ, w sytuacjach nagłych i niespodziewanych można korzystać z opieki medycznej na terenie innego państwa w placówkach działających w ramach powszechnego systemu ochrony zdrowia. Karta EKUZ gwarantuje takie zasady udzielania świadczeń zdrowotnych, jakie obowiązują w kraju, w którym przebywamy. Aby otrzymać EKUZ należy złożyć wniosek w NFZ wraz z odpowiednim dokumentem potwierdzającym ubezpieczenie zdrowotne.

Pamiętaj o zabraniu ze sobą na wakacje:
– kremu z filtrem oraz preparatu na oparzenia słoneczne,
– preparatu odstraszającego owady (komary, kleszcze),
– leków przeciwgorączkowych i przeciwbólowych,
– środków opatrunkowych: plastrów różnej wielkości, jałowej gazy, bandaża elastycznego,
– płynu do dezynfekcji ran,
– leków na problemy pokarmowe.

Nie zapomnij o: maseczkach, płynach do dezynfekcji, jednorazowych rękawiczkach.

Pamiętaj myj ręce!
Brudne ręce są przyczyną licznych chorób, a w niektórych regionach świata nawet śmierci. Wystarczy odruchowo dotknąć nieumytymi dłońmi okolic oczu, nosa czy ust i jesteśmy narażeni na ogromne ryzyko infekcji. Myjąc ręce w miejscu publicznym staraj się nie dotykać umytymi rękoma klamek, drzwi oraz innych elementów wyposażenia, mogą znajdować się na nich liczne bakterie. Wychodząc możesz posłużyć się papierowym ręcznikiem, który ograniczy kontakt z drobnoustrojami. 

Pamiętaj, że koronawirus:
– posiada otoczkę tłuszczową, dlatego niszczą go mydło i detergenty,
– może przetrwać do 3 godzin w formie aerozolu, do 24 godzin na kartonie i do 72 godzin na stali nierdzewnej lub plastiku,
– zakaża drogą kropelkową, czyli możesz się zakazić, jeżeli wydzielina z ust lub nosa osoby zakażonej do Ciebie dotrze,
– może zostać przeniesiony w wyniku bezpośredniego kontaktu z zakażonym, na przykład podczas przywitania,
– może zostać przeniesionych poprzez dotknięcie ręką zanieczyszczonej powierzchni i późniejsze dotknięcie ust, oczu, nosa lub np. telefonu, który przyłożysz do twarzy.

Jakich zasad należy przestrzegać?

Zachowaj dystans:
– nie podawaj ręki, nie całuj na powitanie/pożegnanie, nie obejmuj,
– zachowaj 2 m odległości od innych ludzi,
– unikaj dużych skupisk ludzkich,
– unikaj bliskiego kontaktu z chorymi, kaszlącymi, kichającymi, gorączkującymi. 

Pamiętaj aby w trakcie podróży – w środkach transportu (autobus, pociąg, samolot) oraz na przystankach, dworcach i lotniskach stosuj maseczki zasłaniające usta i nos, często dezynfekuj dłonie.

A poza tym uważajmy na „podejrzane jedzenie”, słońce, meduzy, jeżowce, żmije, kleszcze i obcych… Spotkajmy się po wakacjach zdrowi i wypoczęci.